piersiowy mniejszy

Piersiowy mniejszy w praktyce osteopaty

Mięsień piersiowy mniejszy to mała struktura, jednak w znaczący sposób wpływająca na postawę naszego ciała. Dotyczy to najbardziej górnej części klatki piersiowej i obręczy barkowej. Do najczęstszych objawów w przypadku problemów z tym mięśniem zaliczamy drętwienie dłoni.

Mięsień piersiowy mniejszy ten znajduje się pod mięśniem piersiowym większym (jest w całości zasłonięty) i łączy klatkę piersiową z łopatką, a dokładniej wyrostek kruczy z trzecim, czwartym i piątym żebrem. Umiejscowienie tego mięśnia powoduje, że może być on przyczyną kilku dysfunkcji w obszarze barku.

 piersiowy mniejszy

Zdjęcie nr 1. Umiejscowienie piersiowego mniejszego

Mięsień piersiowy mniejszy i jego wpływ na obręcz barkową

Obręcz barkowa jest niezwykle mobilną strukturą. Mobilność ta wynika z dużych możliwości ruchowych łopatki, a właśnie mięsień piersiowy mniejszy odpowiada za te ruchomość. Jego głównymi zadaniami jest obniżenie obręczy barkowej (z m. czworobocznym) i wysunięcie obręczy barkowej (razem z m. piersiowym większym). Dodatkowo jest on pomocniczym mięśniem wdechowym, dlatego też przy jego problemach większą pracę muszą wykonać mięśnie pochyłe. Mięsień piersiowy mniejszy odpowiada za odpowiednią pracę łopatki, a do pomocy ma mięśnie znajdujące się na łopatce, w szczególności mięsień podgrzebieniowy.

Problemy wywołane przez mięsień piersiowy mniejszy

Problemy, które wywołuje ten mięsień można podzielić na uciskowe i posturalne. Do pierwszej kategorii zaliczymy ucisk na nerw pośrodkowy. Z powodu tego ucisku dochodzi do drętwienia dłoni szczególnie pierwszych trzech palców, co może być mylnie określone jak cieśń nadgarstka, Objawy te mogą się pojawić podczas rozmowy przez telefon, albo podczas noszenia torby na jednym ramieniu czy wieszaniu prania. Innym objawem z ucisku może być osłabienie i wychłodzenie ręki. Objawy te zaliczyć można do zespołu górnego otworu klatki piersiowej. Ten objaw będzie szczególnie występował przy ręce uniesionej w górę. Druga kategoria to problemy posturalne. Do nich możemy zaliczyć wysunięcie barków ku przodowi. Taka dysfunkcja w znaczący sposób wpłynie na przyspieszenie bólów barku. Oprócz problemów z barkiem, mogą wystąpić bóle pleców szczególnie w odcinku piersiowym.

Autoterapia

Na poniższych zdjęciach pokazana będzie technika stretchingu powięziowego.

Stretching powięziowy

piersiowy mniejszy

Zdjęcie nr 2. Pozycja a stretchingu piersiowego mniejszego.

piersiowy mniejszy

Zdjęcie nr 3. Pozycja b stretchingu piersiowego mniejszego.

piersiowy mniejszy

Zdjęcie nr 4. Pozycja c stretchingu piersiowego mniejszego.

Podczas tego ćwiczenia należy zwrócić uwagę na ułożenie dłoni. Powinno być takie jak na obrazku. Każdą pozycję należy utrzymać 10-15 sek. wykonując do tego powolnie wdech-wydech. Następnie płynnie przechodzimy do następnej pozycji z pozycji wcześniejszej.

Ważną informacją jest to, że w czasie wykonywania tych ćwiczeń może dojść do drętwienia ręki. W takim przypadku należy zmniejszyć zakres dłoni.

Ta technika autoterapii wykonywana regularnie co 2-3 dni pomoże zmniejszyć drętwienia powstałe w wyniku napięcia mięśnia piersiowego mniejszego. Takie drętwienia mogą niestety być wywołane przez inne przyczyny. W celu bardziej wnikliwego badania i diagnozy warto wybrać się do osteopaty. Osteopata zbada w sposób całościowy i przeprowadzi leczenie, które będzie obejmowało nie tylko mięsień piersiowy mniejszy.

Bibliografia:
  1. Anatomia człowieka. A. Bochenek, M. Reicher
  2. Atlas funkcjonalny układu powięziowego człowieka. C. Stecco.
  3. Stretch to win. Frederick Ann, Frederick Chris.
Zdjęcia:
  1. www.freepik.com
  2. Stretch to win. Frederick Ann, Frederick Chris.

 

Strona główna

Osteopatia

O mnie 

Kontakt

Facebook
Facebook