Mięsień biodrowo-lędźwiowy

Mięsień biodrowo-lędźwiowy w praktyce osteopaty

Mięsień biodrowo-lędźwiowy to jedna z pierwszych struktur, którą należy zbadać przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa lędźwiowego. Mięsień ten ulega bardzo często wzmożonemu napięciu w sytuacjach, które wymagały długiego schylania się. We wpisie zawarte bedą ciekawe informacje anatomiczne i terapeutyczne na temat mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

Podstawowa anatomia mięśnia biodrowo-lędźwiowego

Mięsień biodrowo-lędźwiowy ma ciekawe połączenia anatomiczne, ale zanim do nich dojdziemy warto powtórzyć sobie podstawowe informacje na temat tego mięśnia.

Przyczep początkowy
 • Trzony kręgów Th12-L4
 • Wyrostki poprzeczne (żebrowe) L1-L4
 • Krążki międzykręgowe Th12-L5
 • Dół biodrowy
Przyczep końcowy
 • Krętarz mniejszy kości udowej
Unerwienie i unaczynienie
 • Splot lędźwiowy – poziom L1-L3
 • Tętnice lędźwiowe i biodrowo-lędźwiowe

Funkcja mięśnia biodrowo-lędźwiowego

Mięsień biodrowo-lędźwiowy odpowiedzialny jest za zgięcie w stawie biodrowym (izolowanie działa przy maksymalnym zgięciu), rotację zewnętrzną i przywiedzenie biodra. Przy ustabilizowanych kończynach dolnych mięsień ten działając obustronnie zgina tułów. Będzie on też mięśniem, który działa przy wstawaniu z leżenia przodem (co jest warte zapamiętania przy diagnostyce bólów odcinka lędźwiowego).

Mięsień biodrowo-lędźwiowy, a ból kręgosłupa

Mięsień biodrowo-lędźwiowy jest jednym z elementów układanki przy leczeniu bólów kręgosłupa. Bywa jednak często zapominany, jako że umiejscowiony jest „z przodu pacjenta”. Bardzo często pacjenci, którzy zmagają się z bólem kręgosłupa wykonywali dłuższą pracę w pozycji pochylonej. Zaliczyć do tego można kopanie działki, przenoszenie ciężkich przedmiotów, bądź też przenoszenie pacjenta z jednego łóżka na drugie. W wyniku tych zdarzeń mięsień i powięź ulegają wzmożonemu napięciu. Ból najczęściej występuje przy próbie wyprostu, a niemal całkowicie mija w pozycji skulonej na boku. Te wszystkie informacje przypominają dolegliwości bólowe z „krążka międzykręgowego”, dlatego niezwykle ważne jest, aby zbadać pacjenta całościowo i nie zapomnieć o mięśniu biodrowo-lędźwiowym. Więcej na temat bólów kręgosłupa można przeczytać we wpisach Ból pleców – część I, Ból pleców – część II.

Z praktyki osteopaty

To co jest niezwykle ważne w pracy osteopaty, bądź fizjoterapeuty to powiązania anatomiczne. Znajomość tych powiązań bardzo pomaga w efektywnym leczeniu, w tym przypadku dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego. Podejście holistyczne do ciała człowieka daje niespodziewane efekty. Mięsień biodrowo-lędźwiowy (dokładniej powięź biodrowo-lędźwiowa) od góry ma swoje połączenie z powięzią przeponową. Przy kręgosłupie mięsień ten ma połączenie z odnogami przepony.

https://osteohealth.pl/wp-content/uploads/2018/02/Mięsień-biodrowo-lędźwiowyZdjęcie nr.1 Połączenie z odnogami przepony

Od dołu powięź biodrowo-lędźwiowa łączy się z powięzią biodrową, by następnie połączyć się z powięzią szeroką uda. Niektórzy autorzy uważają, że powięź biodrowo-lędźwiowa jest przedłużeniem powięzi mięśnia poprzecznego brzucha. Między innymi dlatego też mięsień biodrowo-lędźwiowy może dawać bóle kręgosłupa. Dodatkowo powięź biodrowo-lędźwiowa jest w kontakcie z powięzią nerkową oraz powięzią otaczająca kątnicę i okrężnicą zstępującą.

https://osteohealth.pl/wp-content/uploads/2018/02/Mięsień-biodrowo-lędźwiowyZdjęcie nr.2 Połączenie z nerkami.
https://osteohealth.pl/wp-content/uploads/2018/02/Mięsień-biodrowo-lędźwiowyZdjęcie nr 3. Połączenie z okrężnicą.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy i jego połączenia anatomiczne – podsumowanie

 • Połączenie z przeponą
 • Połączenie powięzią szeroką uda
 • Połączenie z powięzią nerkową
 • Połączenie z powięzią mięśnia poprzecznego brzucha
 • Połączenie z kątnicą i okrężnicą zstępującą

Techniki do zastosowania przy pracy na mięśniu biodrowo-lędźwiowym

Techniki jakie może zastosować osteopata w leczeniu tego mięśnia to techniki w skróceniu, techniki Sjovitz’a, techniki mięśniowo-powięziowego rozluźniania. Natomiast podstawowym ćwiczeniem, które warto zalecić pacjentowi po wyleczeniu stanu ostrego, jest ćwiczenie pokazane poniżej.

https://osteohealth.pl/wp-content/uploads/2018/02/Rozciąganie-mięśnia-biodrowo-lędźwiowegoZdjęcie nr 4. Rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

 

Bibliografia:
 1. Atlas funkcjonalny układu powięziowego człowieka. C. Stecco
 2. Skazany na biurko. K. Starrett
 3. Przewodnik po osteopatii wisceralnej. T. Liem, T. K. Dobler, M. Puylaert
Zdjęcia:
 1. Essential Anatomy
 2. Freepik.com

 

Strona główna

Osteopatia

O mnie 

Kontakt

 

 

 

 

 

 

 

Facebook
Facebook