Kolano skoczka

Kolano skoczka – diagnoza i leczenie

Kolano skoczka to problem w obszarze więzadła rzepki, który dotyczy nie tylko skoczków. Z problemem tym często zmagają się tenisiści, biegacze i piłkarze. Osoby, które dużo pracują chodząc również mogą doświadczyć tej dolegliwości. Najczęstszym objawem jest ból przedniej części kolana np. przy schodzeniu ze schodów. W tym wpisie dowiesz się jak poradzić sobie z tym problemem.

Czym dokładnie jest kolano skoczka?

Kolano skoczka to tendinopatia, czyli choroba ścięgna wynikająca z mikrourazów pojedynczych włókien tego ścięgna. Dla przypomnienia więzadło rzepki to struktura, która rozpoczyna się na rzepce na kończy na kości piszczelowej. Mikrourazy w obrębie tego ścięgna powstają najczęściej z powodu przeciążeń podczas aktywności fizycznej bądź pracy fizycznej. Kolano skoczka swoją nazwę wzięło od tego, że problem ten w głównej mierze dotyczył sportowców, u których bardzo częstym zadaniem jest wyskok. W fazie końcowej wyskoku dochodzi do jednoczesnego wydłużenia więzadła i skurczu mięśnia czworogłowego uda. Jest to tzw. obciążenie ekscentryczne, w którym na więzadło działają przeciwstawne siły rozciągające więzadło.

kolano skoczka
Nr 1. Miejsce występowania bólu w kolanie skoczka.

Najczęstsze Objawy

Najczęstszym objawem kolana skoczka jest ból z przodu kolana. Szczególnie nasilony jest przy wierzchołku rzepki. Ból ten pojawia się przy takich czynnościach jak schodzenie ze schodów, kucanie, zawiązywanie butów, czy podskakiwanie. Ból pojawia się również na początku aktywności i zanika w czasie jej wykonywania. Powraca z większą intensywnością po kilku godzinach od zakończenia aktywności. Oprócz bólu może wystąpić wrażliwość na dotyk w obszarze więzadła i ograniczenie ruchomości kolana z powodu bólu. Niektórzy pacjenci wspominają, o uczuciu niepewnego kolana.

Jak zdiagnozować kolano skoczka?

Podstawą do stwierdzenia dolegliwości pod nazwą kolano skoczka jest wywiad i badanie fizykalne. Jeśli w wywiadzie stwierdzono wyżej wymienione objawy, a badanie fizykalne potwierdziło miejsce występowanie bólu to są podstawy do tego, aby postawić taką diagnozę. O innej dolegliwości, która może dawać bóle z przodu kolana można przeczytać we wpisie „Zespół bocznego przyparcia rzepki” 

Leczenie

Podstawowym leczeniem kolana skoczka jest leczenie nieoperacyjne, czyli dobrze pokierowana fizjoterapia. W początkowej fazie można zastosować tryb postępowania RICE (więcej przeczytaj tutaj). Ważne jest, aby skonsultować się z fizjoterapeutą, bądź osteopatą, który w odpowiedni sposób poprowadzi proces rehabilitacji. W czasie fizjoterapii warto wprowadzić takie formy leczenia jak:

  • rolowanie,
  • ruch w pełnym bezbolesnym zakresie bez obciążania np. rower stacjonarny
  • ćwiczenia ekscentryczne,
  • stretching mięśni kulszowo-goleniowych.
  • stretching mięśnia brzuchatego łydki
  • wzmocnienie mięśni pośladkowych.

 

Strona główna

Osteopatia

O mnie 

Kontakt